محمدرضا مشتاقی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ محمدرضا مشتاقی
      تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و برعکس - ساخت تقویم خورشیدی (تقویم خورشیدی فقط با وارد کردن عدد سال مورد نظر تولید می شود.)
دانلود فایل اکسل تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و بالعکس و تقویم‌ساز خورشیدی نویسنده: محمدرضا مشتاقی - ۱۳٩۱/٦/۱٧

از آنجا که محاسبات تاریخ و توابع آن در برنامه اکسل بر اساس تاریخ میلادی انجام می‌پذیرد، لازم است برنامه‌ها و توابعی جهت تبدیل تاریخ شمسی به میلادی به برنامه اضافه نمود که برای این کار روش‌های گوناگونی وجود دارد. به عنوان نمونه می‌توان به روش نصب برخی Add-Insها (ملحقات) یا توابع VB و نیز روش استفاده از فایل کمکی اشاره نمود.

روش نصب Add-Ins، استفاده از توابع VB یا سایر ماکروها: در این روش علاوه بر نیاز به دانش کافی و مهارت در این زمینه مشکلاتی نیز به همراه خواهد داشت؛ اول آن که اگر از فرمول‌های ویژه این توابع در فایل‌های برنامه اکسل استفاده شود؛ در صورت انتقال فایل به رایانه دیگر و عدم نصب نرم‌افزارهای جانبی بر روی آن دستگاه، امکان استفاده از توابع فایل وجود نخواهد داشت و چه بسا با گذشت زمان، با توجه به محدودیت داده‌ها در منابع فرمول‌نویسی آن‌ افزونه‌ها، تاریخ‌ از دوره معینی نیز به درستی محاسبه نگردد و خطاها یا اشتباهاتی در محاسبات حتی به اندازه یک روز پدید آید. (مثل نقص در برطرف نمودن خطاها و تصحیح کامل این موارد در محاسبات سال کبیسه در تقویم شمسی و میلادی و ...)

اما روش دوم که استفاده از یک فایل کمکی می‌باشد از این نظر سودمند است که همواره می‌توان با اضافه نمودن یک ستون در کنار تاریخ میلادی، تاریخ خورشیدی آن را نیز به صورت متن وارد نمود و محاسبات را بر اساس پیش‌زمینه نرم‌افزار اکسل که استفاده از گاه‌شمار میلادی می‌باشد به انجام رسانید.

در اینجا فایل اکسل تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و برعکس قرار داده شده است که فایل فشرده آن با حجم 1.5 مگابایت قابل دریافت می‌باشد و از لینک‌های زیر می‌توان آن را دانلود کرد.

 دانلود از مدیافایر

دانلود فایل اکسل تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و تقویم‌‌ساز خورشیدی

دانلود از 4shared

دانلود فایل اکسل تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و تقویم ساز خورشیدی

در این فایل اکسل سه برگه (Sheet) وجود دارد که انجام محاسبات را بدون خطا*، در بازة زمانی سال خورشیدی 1351 تا 1470 و بازة میلادی 1972 تا 2092 (به مدت 120 سال) به انجام می‌رساند. در برگة "تبدیل گروهی" می‌توان تاریخ کپی شده را همزمان از میلادی به خورشیدی یا بالعکس تبدیل نمود. برگة "تقویم" جهت ساخت تقویم شمسی و برگة "تعیین دوره"  به‌منظور دسترسی آسان به تبدیل تاریخ و محاسبه دوره موجود می‌باشد.

تقویم‌ساز این فایل به صورت آسان تنها با وارد کردن عددی بین 1351 تا 1470، تقویم خورشیدی آن سال را در برگة اکسل دیگری تولید می‌نماید.

این فایل کمکی برای کاربرانی که همواره نیاز به تبدیل گروهی تاریخ‌های شمسی و میلادی به یکدیگر دارند مانند افرادی که کارهای مدیریت برنامه‌ریزی و کنترل پروژه با نرم‌افزارهای گوناگون از قبیل پریماورا (Primavera) و MSP و... را به انجام می‌رسانند یا با امور مشابه سر و کار دارند سودمند بوده و کاربرد فراوانی خواهد داشت که با یک کپی(copy) و پیست(paste) ساده می‌توان به صورت ستونی 1000 تاریخ از یک نوع را به دیگری تبدیل نماید.  و از سوی دیگر از نصب برنامه‌های فارسی‌‌ساز نیز بی‌نیاز خواهد شد.

امید است این فایل مورد استفاده این کاربران و افراد علاقه‌مند قرار گیرد. ضمن این‌که ساده بودن این فایل قابلیت استفاده از آن را برای عموم فراهم نموده است.

همچنین نظرات و پیشنهادات و انتقادات استفاده‌کنندگان و بهره‌گیران از این فایل می‌تواند در بهبود کیفیت و ارتقاء آن در ویرایش‌های بعدی کمک شایانی نماید.

 

با سپاس

1391/06/16* این فایل می‌تواند به‌طور دقیق تاریخ خورشیدی و میلادی را به یکدیگر تبدیل نماید.

در محاسبات تاریخ در این فایل، تمامی موارد مربوط به خطاها و تصحیح سال کبیسه

چه در سال شمسی و چه میلادی به‌دقت بررسی شده و همه موارد اصلاح گردیده است.

 

  نظرات ()
مطالب اخیر دانلود فایل اکسل تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و بالعکس و تقویم‌ساز خورشیدی عملکرد فایل در برگه‌های مختلف فایل اکسل تبدیل تاریخ
کلمات کلیدی وبلاگ تقویم شمسی (٢) تاریخ خورشیدی (٢) تقویم ساز (۱) تقویم ساز شمسی (۱) تاریخ میلادی (۱) تبدیل تاریخ میلادی به شمسی (۱)