دانلود فایل اکسل تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و بالعکس و تقویم‌ساز خورشیدی

از آنجا که محاسبات تاریخ و توابع آن در برنامه اکسل بر اساس تاریخ میلادی انجام می‌پذیرد، لازم است برنامه‌ها و توابعی جهت تبدیل تاریخ شمسی به میلادی به برنامه اضافه نمود که برای این کار روش‌های گوناگونی وجود دارد. به عنوان نمونه می‌توان به روش نصب برخی Add-Insها (ملحقات) یا توابع VB و نیز روش استفاده از فایل کمکی اشاره نمود.

روش نصب Add-Ins، استفاده از توابع VB یا سایر ماکروها: در این روش علاوه بر نیاز به دانش کافی و مهارت در این زمینه مشکلاتی نیز به همراه خواهد داشت؛ اول آن که اگر از فرمول‌های ویژه این توابع در فایل‌های برنامه اکسل استفاده شود؛ در صورت انتقال فایل به رایانه دیگر و عدم نصب نرم‌افزارهای جانبی بر روی آن دستگاه، امکان استفاده از توابع فایل وجود نخواهد داشت و چه بسا با گذشت زمان، با توجه به محدودیت داده‌ها در منابع فرمول‌نویسی آن‌ افزونه‌ها، تاریخ‌ از دوره معینی نیز به درستی محاسبه نگردد و خطاها یا اشتباهاتی در محاسبات حتی به اندازه یک روز پدید آید. (مثل نقص در برطرف نمودن خطاها و تصحیح کامل این موارد در محاسبات سال کبیسه در تقویم شمسی و میلادی و ...)

اما روش دوم که استفاده از یک فایل کمکی می‌باشد از این نظر سودمند است که همواره می‌توان با اضافه نمودن یک ستون در کنار تاریخ میلادی، تاریخ خورشیدی آن را نیز به صورت متن وارد نمود و محاسبات را بر اساس پیش‌زمینه نرم‌افزار اکسل که استفاده از گاه‌شمار میلادی می‌باشد به انجام رسانید.

در اینجا فایل اکسل تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و برعکس قرار داده شده است که فایل فشرده آن با حجم 1.5 مگابایت قابل دریافت می‌باشد و از لینک‌های زیر می‌توان آن را دانلود کرد.

 دانلود از مدیافایر

دانلود فایل اکسل تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و تقویم‌‌ساز خورشیدی

دانلود از 4shared

دانلود فایل اکسل تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و تقویم ساز خورشیدی

در این فایل اکسل سه برگه (Sheet) وجود دارد که انجام محاسبات را بدون خطا*، در بازة زمانی سال خورشیدی 1351 تا 1470 و بازة میلادی 1972 تا 2092 (به مدت 120 سال) به انجام می‌رساند. در برگة "تبدیل گروهی" می‌توان تاریخ کپی شده را همزمان از میلادی به خورشیدی یا بالعکس تبدیل نمود. برگة "تقویم" جهت ساخت تقویم شمسی و برگة "تعیین دوره"  به‌منظور دسترسی آسان به تبدیل تاریخ و محاسبه دوره موجود می‌باشد.

تقویم‌ساز این فایل به صورت آسان تنها با وارد کردن عددی بین 1351 تا 1470، تقویم خورشیدی آن سال را در برگة اکسل دیگری تولید می‌نماید.

این فایل کمکی برای کاربرانی که همواره نیاز به تبدیل گروهی تاریخ‌های شمسی و میلادی به یکدیگر دارند مانند افرادی که کارهای مدیریت برنامه‌ریزی و کنترل پروژه با نرم‌افزارهای گوناگون از قبیل پریماورا (Primavera) و MSP و... را به انجام می‌رسانند یا با امور مشابه سر و کار دارند سودمند بوده و کاربرد فراوانی خواهد داشت که با یک کپی(copy) و پیست(paste) ساده می‌توان به صورت ستونی 1000 تاریخ از یک نوع را به دیگری تبدیل نماید.  و از سوی دیگر از نصب برنامه‌های فارسی‌‌ساز نیز بی‌نیاز خواهد شد.

امید است این فایل مورد استفاده این کاربران و افراد علاقه‌مند قرار گیرد. ضمن این‌که ساده بودن این فایل قابلیت استفاده از آن را برای عموم فراهم نموده است.

همچنین نظرات و پیشنهادات و انتقادات استفاده‌کنندگان و بهره‌گیران از این فایل می‌تواند در بهبود کیفیت و ارتقاء آن در ویرایش‌های بعدی کمک شایانی نماید.

 

با سپاس

1391/06/16


* این فایل می‌تواند به‌طور دقیق تاریخ خورشیدی و میلادی را به یکدیگر تبدیل نماید.

در محاسبات تاریخ در این فایل، تمامی موارد مربوط به خطاها و تصحیح سال کبیسه

چه در سال شمسی و چه میلادی به‌دقت بررسی شده و همه موارد اصلاح گردیده است.

 

/ 15 نظر / 4338 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مصطفی

با سلام افزونه تبدیل تاریخ 4000 ساله برای اکسل که به صورت رایگان منتشر شده می تواند تاریخ ا را در اکسل به یکدیگر تبدیل کند. ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﻭﯾﮋﮔﻴﻬﺎی پرکاربرد آن عبارت است از: 1- ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻋﺪﺩ ﺑﻪ ﺣﺮﻭﻑ ﻓﺎﺭﺳﯽ در اکسل(Excel) ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ که برای حسابداران مفید می باشد و می توانند برای صدور فاکتور در اکسل از این قابلیت استفاده کنند و نیازی به تایپ حروفی اعداد ندارند و این امر باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود. 2- ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺩﺭ ﺍﮐﺴﻞ ﻗﺎﺑﻠﻴﺖ ﻣﻌﮑﻮﺱ ﮐﺮﺩﻥ ﻣﺘﻦ ﻭﺟﻮﺩ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺍﻓﺰﻭﻧﻪ ﻗﺎﺩﺭ ﺧﻮﺍﻫﻴﺪ ﺑﻮﺩ ﻣﺘﻦ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻈﺮ ﺭﺍ در اکسل ﻣﻌﮑﻮﺱ ﮐﻨﻴﺪ. می توانید از لینک زیر به صورت رایگان دانلود کنید. http://www.hesabdaresabz.com/acc/dateconvertoradd-inexcel.html

محمد امین

سلام آقا دستت درد نکنه. خیلیییی عالی بود :) دقیقا دنبال یه همچین چیزی بودم، واقعا کارمو راه انداخت ;) بازم دمت گرم، ایشالا که همیشه و همه جا موفق و سربلند باشی :)

فیروز نهاوندی

سپاس فراوان از این که بزرگواری کردید و این برنامه ی فوق العاده مفید را در دسترس همگان قرار دادید. من مترجم رسمی هستم و گاهی لازم است که تعداد زیادی تاریخ را (مثلا در ترجمه ی پرینت حسابهای بانکی) به میلادی تبدیل کنم. این برنامه کمک بزرگی به من خواهد کرد و مدیون محبت شما خواهم بود. با سپاس مجدد فیروز نهاوندی

فرزانه

ممنونم، خیلی عالی بود، خدا خیرتون بده، مشکل منو حل کردین

امین میرزایی

می تونم بگم از مفید ترین فایل هایی بود که تو وبلاگ های فارسی زبان پیدا کرذم .عالی بود. خسته نباشید

م

فرض کنید تاریخ مورد نظر شما در سلول O18 ذخیر شده است: کد سال (ابتدا باید قسمت سال را از کل تاریخ جدا نمود و میزان فاصله ی آن را از تاریخ اولیه به دست آورد): =IF(MOD(LEFT(O18;SEARCH("/";O18)-1);4)=3;INT((LEFT(O18;SEARCH("/";O18)-1)-1299)*365.25)-1;INT((LEFT(O18;SEARCH("/";O18)-1)-1299)*365.25)) کد ماه (بعد از آن نوبت به ماه می رسد که از کل تاریخ جدا شود و تعداد روز گذشته از سال به دست آید): =IF(VALUE(MID(O18;SEARCH("/";O18)+1;SEARCH("/";O18;SEARCH("/";O18)+1)-SEARCH("/";O18)-1))<8;(MID(O18;SEARCH("/";O18)+1;SEARCH("/";O18;SEARCH("/";O18)+1)-SEARCH("/";O18)-1)-1)*31;(MID(O18;SEARCH("/";O18)+1;SEARCH("/";O18;SEARCH("/";O18)+1)-SEARCH("/";O18)-1)-1)*30+6) کد روز (روز گذشته در هر ماه): =MID(O18;SEARCH("/";O18;SEARCH("/";O18;SEARCH("/";O18)+1))+1;2) کد کلی (که از مجموع سه عدد بالا به اضافه 7385 به دست می آید): =IF(MOD(LEFT(O18;SEARC

امیرحسین

با سلام. اینجانب خود از علاقه مندان و توسعه دهندگان کدهای اکسل میباشم. به دلیل کمبود وقت نیاز مبرم به یک برنامه آماده برای تبدیل تاریخ شمسی به میلادی داشتم که خوشبختانه برنامه شما به خوبی مشکلات اینجانب را حل نمود. از تلاش شما بابت توسعه این برنامه جالب سپاسگذارم.

رضایی

ممنون

امین

سلام آقا پسورد فایلت رو میدی

مهرداد

با سلام. برای شما آرزوی موفقیت و عاقبت به خیری می کنم.